Sonunda bilgisayarın başına oturup Endonezya ve Tayland ta geçirdiğimiz bir aylık seyahatimizin ayrıntılarını yazabildim. Öncelikle elimizde plansızca alınan gidiş dönüş Phuket bileti bulunuyordu. Dedik içini dolduruz bir şekilde. Defalarca değişiklik yaptık. En sonunda 15 gün Endonezya ve 15 gün Tayland olacak şekilde kararımızı verdik. Hata etmişiz Endonezya öyle bir ülke ki 1 ay gezsen yine yetmez, yine ah keşke şuraya da gitseydik der insan. Bu seyahate dair en büyük pişmanlığımız Endonezya ya daha fazla zaman ayırmamak oldu. Yine de 15 günü dolu dolu geçirdik.

İlk olarak Phuket e inip havaalanında 10 saat kadar bekledik ve oradan Kuala Lumpur aktarmalı olarak Surabaya ya geçtik. Surabaya Endonezya nın Java Bölümünde bulunuyor. Buraya uçma sebebimiz görmek için can attığımız Bromo Dağı ve İjen Kraterine en yakın havaalanı olması. Surabaya dan Bromo ve İjen e nasıl ulaştık orada neler yaptık hepsini öğrenmek için tıklayınız lütfen.

Kısaca belirtmek gerekirse 2 günde uyumadan gece tırmanışları zorlu yolları aştık ve yapılacaklar listesindeki iki hedefe daha ulaşmış olduk. İjen maceramızı da tamamladıktan sonra otobüs ile Bali ye geçtik. Küçük bir ada gibi görünsede Bali bir çok güzelliği barındıran ve her bölgesi ayrı güzel olan bir yer. Bu yüzden konaklama kısmını parçalayıp değişik iki bölgesinde kaldık. İlk durağımız Ubud oldu.  5 gün geçirdiğimiz Ubud Bali nin tam orta kısmında yer alıyor ve tam bir huzur köşesi. Eğer siz de Bali de farklı bölgelerde konaklamak istiyorsanız Ubud a en az 4 gün ayırın deriz. Ubud ta kaldığımız süre içinde Bali nin kuzey kısmını motorsiklet kiralayarak kaba hatlarıyla gezdik.

Bali deki diğer 2 günümüzü de Seminyak ta konaklayarak geçirdik. Burada konakladığımız süre içinde de adanın güney kısmını gezmeye çalıştık. Biraz yağmurun azizliğine uğradığımız için birkaç yere gidemedik ama olsun tekrar gitmek için bahane gerek. Tabi biz bu seyahati yaptığımız sıralarda Dolar 4.50 TL idi. Bir ay sonrasında geldiği hal 6 TL. Tekrar gidebilir miyiz orası meçhul ! Neyse doları yuroyu bir kenara bırakalım. Bali için ayrıntılı bilgi isteyenler Bali yazımız için tıklayınız lütfen.

Bali den feribotla Nusa Penida ya geçip buraya sadece 1 gün ayırabildik. Minik bir ada gibi görünse de yolları çok bozuk olduğu için ulaşım çok sıkıntılı. Motor tam bir maceraya dönüştü ama tüm adayı olmasa da görmek istediğimiz birçok yeri görüp ayrıldık. Özellikle de Kelingking Beach ! Nusa Penida ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız lütfen.  Bu kadar maceralı bol yürümeli tırmanmalı günlerden sonra 3 gün kadar Gili Trawangan da dinlenip Endonezya defterini kapattık.

Geçirdiğimiz günlerde önce Müslüman kısım sonra Hindu kısım ve ardından tekrar Müslüman kısımda kaldık. Her iki kısımın farklılıkları mevcut. Ama genel olarak insanlar benzer yapıdalar.  Karşılaştığımız herkes çok güleryüzlüydü. İnanılmaz tatlılar. Aradaki fark dini yaşayış şekilleri.  İlk kez Hinduizm Dinini benimsemiş bir bölgede bulununca değişik hislerle doldu içimiz. Hinduizm Dininin bu kadar güzel yaşandığını bilmiyorduk. Ayrıca bir yazı konusu bu kesinlikle. Halk genel olarak çok zengin değil. Bali de çoğu çiftçilik yapıyor. Ama ayrı bir huzur var yaşamlarında.

Trafikte arabadan çok motor var ve herkes birbirine çok saygılı. Bali nin yoğun bir trafiği var. Bir yere giderken bunu mutlaka göz önünde bulundurmakta fayda var.

Endonezya da seyahat etmenin birkaç yolu var. Birincisi şoför kiralamak ve gezmek istediğiniz yerleri söyleyip bir plan çerçevesinde gezmek. Çok kişinin başvurduğu bir yol bu. Ancak biraz pahalı. Günlük şoförlü araç kiraları 40 dolar civarından başlıyor. İkinci seçenek bizim pek tercih etmediğimiz tur ayarlamak. Zaten herşeyi sizin için planlayıp gezdirmiş olacaklar başka bir şey düşünmenize gerek yok.  Ve sonuncu ama en güzel seçenek motor kiralamak. Eğer uluslararası motor ehliyetiniz varsa hiç çekinmeden motor kiralayabilirsiniz. Günlük 50K ile 100K arasında değişiyor fiyatları ( Ortalama 20 TL). Trafik tüm uzakdoğuda olduğu gibi Türkiye dekinin tam tersi. Ama korkulacak bir şey yok hemen alışılıyor. Motorun avantajı sayesinde istediğimiz yerde istediğimiz kadar zaman geçirdik. Güzel bir planlama ile motor size hem zaman hem de para kazandırır.

Ulaşım genel olarak uygun olsa da adalar arası ulaşım biraz pahalıydı. Bali – Nusa Penida – Gili T. – Bali şeklinde almış olduğumuz feribot biletleri kişi başı 250 TL civarında tuttu. Verdiğimiz en yüksek ulaşım bedellerinden biriydi ne yazıkki. Farklı alternatifler var ancak 1 saatte gittiğimiz yolu denizde 4 – 5 saatte gitmek bize pek uymadı. Zaman açısından sıkıntısı olmayanlar tercih edebilirler.

 

Genel Bakış

Endonezya 17 binden fazla adadan oluşan bir ülke. Hatta çoğu adanın resmi olarak ismi bile yokmuş.

Yaklaşık 260 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. ülkesi durumunda. Başkenti Cakarta ülkenin Java denilen bölümünde yer alıyor. Biz şehir hayatını pek sevmediğimiz için Cakarta yı seyahatimize dahil etmedik.

Çoğunluk olarak İslamiyet ve Hinduizm inanışına sahipler. Java Bölümü genel olarak Müslüman kesimden oluşurken Bali Adası nın neredeyse tamamı Hindu.

Para Birimi Endonezya Rupisi.  Bu yazıyı yazmadan yaklaşık 1 ay önce oradaydık ( Temmuz 2018 ) ve 1 TL yaklaşık olarak 3100 Endonezya Rupisi ediyordu.  Aradan 1 ay geçti ve şuan güncel kur ( Ağustos 2018) 1 TL yaklaşık olarak 2300 Endonezya Rupisi ediyor. Paramızın 1 ayda nasıl eridiğinden bahsedip can sıkmak istemiyorum. Sadece size bütçe anlamında yardımcı olması için şöyle bir hesap yapacağım. Biz Endonezya da tüm konaklama yeme içme ve ulaşım dahil kişi başı 400 Dolar harcadık.  O sıralardaki karşılığı 1800 TL. 400 Dolar şuan 2400 TL yapıyor. Aradaki fark ile Endonezya da 1 hafta daha çılgınlarca gezilebilir. Varın siz düşünün gerisi !

Para biriminden bahsetmişken Endonezya genel olarak pahalı bir ülke değil. Her ülkede olduğu gibi lükse kaçarsanız tabiki çok para harcarsınız. Ama ortalama bir seyahat için uygun bir ülke denilebilir. Para birimlerinde fazlaca sıfır olduğu için işleri kolaylaştırsın diye üç sıfır atıp onun yerine K koymuşlar. Mesela bizim Endonezya seyahatimizde en çok para harcadığımız yer adalar arası feribot ulaşımıydı. 3 feribot yolculuğuna pazarlıkla kişi başı 800.000 Rupi verdik. Bu sayı yerine 800K demeyi tercih ediyorlar. Bu tarz ulaşımlar dışında ucuz bir ülke. Yazının başında da dediğim gibi eğer tur olayına girmez ulaşım kısmını motor ile hallederseniz bizim gibi az bir bütçeyle gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Endonezya ya gitmek için en güzel dönemin Mayıs ile Ekim ayları arası olduğu söyleniyor. Temmuz ayında hava çok güzeldi. Bali nin genel olarak kapalı bir havası var ancak diğer adalar inanılmaz sıcak. Sadece bir kez yağmura denk geldik.  Hiçbir mevsim kış olmasa da yağmurlu dönemine denk gelirseniz sıkıntı olabilir.

Ülkede birden fazla saat dilimi kullanılıyor. Java kısmı Türkiye den 4 saat ileri, Bali Adası ise 5 saat ileri.

En sona en mutlu haberi sakladık. Endonezya Türk vatandaşlarından 30 güne kadar olan seyahatler için vize istemiyor. Önceden kapıda 25 Dolar karşılığı verilen vize uygulaması kalkmış ve herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabiliyorsunuz.

Her bölge için ayrıntılı yazılarımıza göz atıp sormak istediğiniz soruları sorarsanız her türlü yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.