2017 yazında yapmış olduğumuz Uzakdoğu gezisi son yıllarda geçirdiğimiz en güzel tecrübeleri içeren harika ötesi bir seyahatti bizim için. Öncelikle bu planı nasıl yaptık, nereye gitmeye nasıl karar verdik biraz bahsedelim.

En başta amacımız çok uzun olmayan Bangkok ve çoğunlukla Phuket i kapsayan bir gezi planı yapmaktı. Mart ayı boyunca ucuz uçak bileti bulmak için kendimizi parçaladık desek yeri var. Ancak ne yaparsak yapalım Bangkok gidiş dönüş bileti 1900 TL den aşağı bulamıyorduk. Bunun üstüne bir de Phuket e gidip dönmek eklenince hedeflediğimizden daha yüksek bir ücret çıkıyordu ortaya. Biz de oturduk düşündük taşındık başka yollar araştırmaya başladık ve bulduğumuz bir aktarma noktası bizi ihya etti. Bu aktarma noktası İran ın Tahran şehri. Hal böyle olunca planı baştan aşağı tekrar düzenledik. Uçak biletlerini tek yön aldık ve son dönüş noktası olarak da Kuala Lumpur u seçtik. Bu düzenlemeden sonra gezinin süresi de kapsadığı yerlerde kat kat arttı ancak uçak biletleri çok daha ucuza geldi.  Aşağıdaki görsel de rotamızı basitçe anlatmaya çalıştık.

İlk uçak biletimiz Bakü aktarmalı Tahran uçağıydı. Çakallık edip Bakü deki aktarma süresini uzun seçtik ki Baküyü de gezebilelim diye :)) 8 saatlik Bakü arasından sonra Tahran a uçtuk.

Gece 23.30 gibi Tahran Imam Kohemini Havaalanına indik. Bir sonraki uçuşumuz olan Bangkok tan önce Tahran da geçireceğimiz dolu dolu 24 saatimiz vardı. Geceyi havaalanınında geçirip ( inanılmaz soğuktu ) sabah attık kendimizi Tahran sokaklarına. Tahran ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız (: Gezimizi bitirdikten bir sonraki uçuşumuz için havaalanına geri döndük. Kısaca belirtmek gerekirse Tahran çok güzel bir şehir ve İran lı insanlar inanılmaz sevecen. Biz çok sevdik ve ilk başta acaba gezsek mi gezmesek mi diye tereddüt ettiğimiz şehire 24 saatin yetmeyeceğini anladık.

Ardından Bangkok uçağımıza bindik ve yaklaşık 9 saatin ardından Bangkoktaydık. Tayland ile ilgili ayrıntılı bilgi için Tayland ve Bangkok yazılarımıza göz atabilirsiniz. Bangkok ta yaklaşık olarak 4 gün geçirdik.  Ve ardından Phuket e uçtuk. Phukette yaklaşık 10 gün geçirdik ve inanılmaz anılarla ayrıldık. Daha sonra Singapur a geçtik ve  Phukette 10 günde harcadığımız parayı 2 günde harcayıp kaçarak uzaklaştık :))) Sonra olarak ise Singapur dan Kuala Lumpur a otobüsle geçtik. Kuala Lumpur da 3 gün geçirdikten sonrada Tahran ve Bakü aktarmalı uçağımızla Türkiyeye döndük.

Bu gezinin ardından bize ilk sorulan şey güzelmiydi sorusu , ikinci sorulan şey de ne kadar harcadınız oldu. Kabaca bir maliyet hesabı yapıp aynı rotayı uygulamak isteyenlere yardımcı olalım.

BAKÜ

10 Dolar – Kişi başı vize ücreti

3 Manat  – Kişi başı toplam ulaşım ücreti

7 Manat – Yiyecek içecek molası

TOPLAM = Yaklaşık 57 TL kişi başı harcama ( 2017 kuru ile)

TAHRAN

16 Dolar – Sağlık Sigortası

50 Dolar – Kişi başı genel harcama ( yeme içme özel araç ile gezi dahil )

TOPLAM = Yaklaşık 232 TL kişi başı harcama ( 2017 kuru ile )

BANGKOK

392 Baht  – Kişi başı toplam ulaşım

1532 Baht – Kişi başı yeme içme market harcaması

250 Baht – Kişi başı 15 günlük sınırsız internetli hat

300 Baht – Kişi başı iki kez masaj

600 Baht – Kişi başı tekne turu

3 Gecelik konaklama ücreti iki kişilik oda fiyatı TOPLAM 160 TL ( böcekli bir oteldi ama olsun 🙂

Otel Bilgisi : Sawasdee Banglumpoo Inn 

TOPLAM =  Konaklama dahil 380 TL kişi başı harcama ( 3 günlük )

PHUKET

350 Baht – Kişi başı ulaşım

2896 Baht – Kişi başı yeme içme market harcaması

9200 Baht – Kişi başı tur ücreti

7 gecelik konaklama ücreti iki kişilik oda fiyatı TOPLAM 263 TL ( harika bir oteldi )

Otel Bilgisi : Arya Boutique Room

TOPLAM =  Konaklama dahil 1427 TL kişi başı harcama ( 8 günlük )

SİNGAPUR – MALEZYA

Singapur daki harcamalar çok moralimizi bozdu bu sebeple bundan sonra not almamışım 😀 Ancak bizi zorlayan ilk şey çok korkunç bir otele yüksek bir ücret ödemek zorunda kaldık. İkincisi Universal Studios çok pahalıydı. Üçüncüsü ise az zamanımız olduğu için otobüs olanaklarını değerlendirme fırsatımız olmadığı için sürekli taksi kullandık. Yemeklerden bahsetmiyorum bile ama kişi başı 600 TL civarında harcamıştık 2 günde.

Malezya Otel Bilgisi : My Stay Over at The Scott Garden 

Kabaca bir hesap yapacak olursak kişi başı 2500 3000 TL arası bir harcama yaptık 20 günde. Phukette yaptıklarımızı düşününce bu harcama bize çok gelmiyor çünkü en basitinden Antalya da bir tatil köyüne 20 gün gittiğinizi düşünün. Bundan çok daha fazlasını ödeyip 20 gün boyunca sadece havuza girip yemek yerdiniz. Biz ise 5 ülke gezip unutulmayacak anılarla döndük. Tabi daha ucuza getirmek mümkün. Tamamen beklenti meselesi.  Bu harcamalar bize beklentilerimizin üzerinde bir gezi tecrübesi sundu.