Artık bunu kabul etmem gerek; ben tam bir Asya hayranıyım. Güleryüzlü insanlarıyla, çılgın eğlenceleriyle, bol baharatlı yemekleriyle, dünyada böyle güzel bir yer var mı ya dedirtecek kadar harika adalarıyla bildiğin cennetten bir köşe. Niye bu kadar geç kaldım bu muhteşem ülkeyi görmek için bilmiyorum. Ben ettim siz etmeyin bir fırsatını bulun bir an önce gidin. Tayland ile ilgili konuşacak çok şey olduğu için öncelikle ülkeyi kısaca tanımakta fayda var.

Tayland yani Thai dilinde Prathet Thai yaniii ‘Özgür Ülke ‘ demek. Sebebi de Tayland’ın Asya daki Avrupa tarafından sömürgeleştirilemeyen tek ülke olması. Ana dili Tayca.Halkın büyük çoğunluğu Budizm inancını benimsemiş.

Tayland ın başkenti Bangkok (Hani şu meşhur Hangover filminin çekildiği harika şehir 🙂 izlemeyen varsa mutlaka izlesin ) Bangkok ise Thai dilinde Krung Thep yani ‘Melekler Şehri’ anlamına geliyor. Budizmin etkileri tüm Tayland ta olduğu gibi Bangkok ta da yoğun bir şekilde görülüyor. Her sokakta büyük küçük bir sürü tapınak görülebilir. Bana göre bunların en önemlileri öncelikle Bangkok taki Grand Palace sonrada Chiang Rai deki White Temple. Özellikle Grand Palaca gerçekten hayran olunası bir yer. (Ayrıntılı bilgi için gel gel Bangkok Günlüğüne gel 🙂 )

Tabiki de Tayland ta bir tarafta tapınaklar ve Budizm inancı gelenekleri diğer tarafta da yüksek gökdelenleri ve modern yapıları kendi içinde büyük uyum içinde barındıran Bangkok dışında, cennetten bir parça olarak kopup dünyamıza gelmiş gibi duran; muhteşem sahilleri, dev bir akvaryumun içindeymiş gibi hissettiren denizleri, çılgın gece hayatıyla insanı ilk önce dumura uğratan sonra da içine çeken adalar var. Ölmeden önce bir insan gözünün görmesi gerek bizce.

Paracıklar

Tayland ın para birimi Baht. İlk kez gittiğimizde 1 TL = 11.7 Baht civarıydı. Ancak şuanda 1 TL=8.5 Baht ne yazık ki (2018) Yani birkaç yıl önce bizim için çok uygun olan fiyatlar aslında artık o kadar da uygun olmamaya başladı. Bunlar hep dolardan ötürü :p

Tabi 1 TL=8.5 Baht demek biraz soyut bir bilgi. Genel hayat şartları düşünüldüğünde ucuz bir ülke. Tabi sizin beklentinize de bağlı biraz. Çok lüks oteller de kalacağım ultra lüks mekanlarda yemek yiyeceğim çılgınlar gibi içeceğim derseniz çok da ucuz bir ülke olmaktan çıkar. Ancak ortalama düzeyde yapılacak tüm aktiviteleri yapmak üzere gerçekten de Türkiye de Antalya da tatil yapmaktan çok da bir farkı yok .

Özellikle teknolojik ürünlerde ciddi bir fark söz konusu. Telefonum bozulduğunda tam Tayland a gittiğimiz döneme denk gelmişti ve Türkiye de 3,300 TL olan telefonu 1800 TL alabilmenin mutluluğunu yaşattı bana 🙂


TAYLAND DÜNYANIN NERESİNDE 

Tayland bir Güneydoğu Asya ülkesi. Kamboçya, Laos ve Malezya arasında yer alıyor.

BUDİZM

Tayland a gitmeden önce rota hep Avrupa oldu. Bu sebeple çok fazla Kilise ve katedral görmüş bizlerin içinde Tayland a giderken ayrı bir heyecan vardı. Çünkü ilk kez tapınak görecektik.

Budha nın öğretileri hep ilginç gelmiştir, bir tapınağın içine girmek gerçekten daha da ilginçti. O ruhani havayı hemen hissedebiliyorsunuz.Tabi bunun yanında tapınakların mimarisi de bir o kadar etkileyici. Büyük ölçüde altın kullanılmış. Grand Palace ve çevresi bizi çok etkiledi. Ayrıntılı olarak Grand Palace yazısına buyrun.

MUHTEŞEM THAİ MASAJI

İşte bu başlık Tayland gezimizin düşünmesi ve hatırlaması bile keyif veren en güzel başlığı. Tayland lılar bu işi biliyor arkadaş. Uzun uçak yolculuğumuzun sonunda Jetlag olmuş bir halde Bangkok sokaklarında gezerken, o 45 Dk lık ayak masajından sonra herşey bambaşka oldu 🙂 Yaklaşık 15 TL verip sonsuz teşekkür ederek uzaklaştık.

Konaklama yaptığımız Khao San Road caddesinde yer alan Charlie Massage and Beauty Salon güleryüzlü ve işi bilen elemanlarıyla tavsiyeyi hak ediyor:)  Tayland a gelince uğrak noktanız olabilir alışkanlık yapabilir bizden söylemesi..


İNTERNET İŞİNİ NE YAPACAĞIZ ?

 

Biz yurtdışında internet kullanma taraftarıyız. İletişim kurmak adına en mantıklı yöntem olmasının yanında gittiğimiz yerde de bize çok yardımcı oluyor. Bu sebeple Suvarnabhumi Havaalanına indiğimizde karşımıza çıkan ilk fırsatta bir sim kart aldık.

15 günlük sınırsız internet paketi seçeneği vardı bizim için yeterli oldu. Zaten bir tane alıp paylaşıma açınca iki kişi çok rahat kullanabiliyor. Ücreti 500  Baht. Aşağıdaki görsele tıklarsanız turist sim kartları ile ilgili tam fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

HEPSİ SÜPERMİŞ HADİ GİDELİM AMA NASIL ?

Tayland  için birçok havayolu firmasının çok sayıda seferi var. Seferler genel olarak Bangkok a gerçekleşiyor. THY nin Phuket uçuşları da var ancak ücretleri bana göre çok fazla.

Biz ilk gidişimizde çok fazla araştırmaya ihtiyaç duymadan Turna.com un Qatar Airways ile iş birliği sonucu gerçekleştirdiği kampanyayı yakaladık ve alınabilecek en uygun bileti aldık. Kişi başı gidiş dönüş Bangkok bileti 1200 TL tuttu. Daha ucuzunu bulamayacağımıza emin olduktan sonra hemen aldık.

2017 yazındaki gezi planımızı yaparken ne yazıkkı eski fiyattan eser yoktu. Bangkok gidiş dönüş biletine baktığımızda kişi başı 1900 lere varıyordu fiyat. Amacımız sadece Bangkok a gitmek olmayınca diğer biletleri de hesaba kattığımızda bütçemizi çok aşıyordu. Biz de farklı alternatifler araştırdık ve çok daha mantıklı bir çözüm bulduk. İlk uçak biletimizi İstanbuldan Tahran a , Tahran a indikten tam 1 gün sonra da diğer biletimizi Bangkok a aldık. Böylelikle büyük ölçüde indirimli bilet alabildik. Siz de eğer bilet fiyatlarının yüksekliğinden dertliyseniz bu tarz alternatif çözümler üretebilirsiniz.